prdom jakub kaźmierczak
1.Licencja oprogramowania – umowa na korzystanie z utworu, jakim jest aplikacja komputerowa, zawierana pomiędzy podmiotem, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu, a osobą, która zamierza z danej aplikacji korzystać.
2.EULA – umowa lub wzorzec umowy pomiędzy licencjodawcą (producentem lub dystrybutorem oprogramowania) a tzw. użytkownikiem końcowym, określająca warunki udzielenia licencji na korzystanie z oprogramowania.
3. Udzielamy użytkownikowi ograniczonej, niewyłącznej, niezbywalnej, odwołalnej licencji na używanie i korzystanie z usług Riot (i jakiejkolwiek Wirtualnej zawartości) wyłącznie dla celów osobistych, niekomercyjnych, rozrywkowych i wyraźnie uzależniamy ją od przestrzegania przez użytkownika niniejszych Warunków. Jeśli rozwiążemy umowę o korzystanie z konta użytkownika, natychmiast utraci on wszystkie licencje, jakie udzieliliśmy mu w ramach Usług Riot, i całą Wirtualną zawartość. O ile nie zostało to wyraźnie przewidziane w podpisanej przez nas umowie, użytkownik nie może sprzedawać, kopiować, wymieniać, pożyczać, stosować inżynierii wstecznej, dekompilować, pozyskiwać kodu źródłowego, tłumaczyć, dzierżawić, wynajmować, ustanawiać zabezpieczenia, transferować, publikować, cedować lub rozpowszechniać w inny sposób jakichkolwiek Usług Riot lub jakichkolwiek dóbr lub praw składających się na własność intelektualną Riot Games, w tym jakiegokolwiek należącego do Riot Games kodu komputerowego lub Wirtualnej zawartości.
4.Adware (oprogramowanie reklamowe) – rodzaj licencji oprogramowania. Adware jest oprogramowaniem rozpowszechnianym za darmo, którego producent otrzymuje wynagrodzenie za wyświetlanie reklam zlecanych przez sponsorów.
Mianem adware określa się również rodzaj szkodliwego oprogramowania, które w natrętny sposób wyświetla niepożądane przez odbiorcę reklamy.
Box – jedna z wersji sprzedaży sprzętu i oprogramowania komputerowego. Jest to wersja pudełkowa, zwana także "pełną". Produkty w wersji Box wyposażone są najczęściej w tekturowe opakowanie (stąd angielska nazwa), dodatkowe okablowanie oraz oprogramowanie, a także często aplikacje multimedialne i gry. Jest to najdroższa ze sprzedawanych masowo wersji.
Freeware – licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa jedynie do użytku domowego)..
GNU General Public License (GPL) – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku[3] przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Druga wersja licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a trzecia – 29 czerwca 2007.
GNU Lesser General Public License (LGPL) – licencja wolnego oprogramowania zaaprobowana przez FSF, zaprojektowana jako kompromis między GNU GPL a liberalnymi licencjami jak licencja BSD lub licencja X11 (MIT). Napisana w roku 1991 (a następnie poprawiona w roku 1999) przez Richarda Stallmana z pomocą Ebena Moglena.
Licencja Artystyczna (lub Twórcza, ang. Artistic License) – licencja oprogramowania używana głównie dla Perla, PHP i modułów CPAN oraz projektu Parrot, najczęściej alternatywnie do Powszechnej Licencji Publicznej GNU (GNU GPL), czyli jako licencja Perla. Autorem tekstu licencji jest Larry Wall.
MOLP (Microsoft Open License Program), OLP – program licencyjny Microsoft, umożliwiający instytucjom komercyjnym i organizacjom (z sektorów administracji państwowej, edukacji, służby zdrowia, organizacji charytatywnych i organizacji międzynarodowych) nabywanie na korzystnych warunkach grupowych licencji oprogramowania Microsoftu. Najpopularniejszy obok wersji Original Equipment Manufacturer
OEM (original Equipment Manufacturer) – czyli producent oryginalnego wyposażenia. Innymi słowy skrót oznacza firmę sprzedającą produkty innych firm pod własną marką. Może to być oprogramowanie, ale i sprzęt np. płyta główna lub karta graficzna.
Shareware – rodzaj oprogramowania zamkniętego, które jest bezpłatnie rozpowszechniane i którego kopiami wolno się dzielić, jednak korzystanie z jego pełnej funkcjonalności wymaga wniesienia określonych opłat po pewnym okresie użytkowania lub zakupu licencji.
Trial (z ang. „próba”) – rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni). Czasami zamiast ograniczenia na liczbę dni jest ograniczenie na liczbę uruchomień programu. Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego czasu, zgodnie z licencją, wymagane jest uzyskanie wersji pełnej programu albo usunięcie go z dysku twardego. Większość tego typu programów po upływie tego czasu blokuje działanie części lub całości funkcjonalności do czasu zakupienia pełnej licencji i wprowadzenia klucza odblokowującego. Na tej licencji rozprowadza się zazwyczaj wersje próbne.
Beerware – licencja oprogramowania pozwalająca użytkownikowi końcowemu na dowolne korzystanie z oprogramowania pod warunkiem, że w przypadku spotkania autora użytkownik postawi mu piwo[1].
Licencję wymyślił John Bristor 25 kwietnia 1987 roku. Od tamtego czasu powstało wiele programów dystrybuowanych na jej podstawie, zmieniano też jej znaczenie (np. na tak, by użytkownik był zobligowany jedynie do wypicia piwa „za zdrowie” autora)
Donationware jest jednym z typów licencji Otherware. Oprogramowanie na tej licencji może być dowolnie modyfikowane, kopiowane i dystrybuowane pod warunkiem, że licencjobiorca zapłaci autorowi symboliczną kwotę. Wielkość opłaty zależy od licencjobiorcy.
demo − twórczość np.: muzyczna, plastyczna (grafika komputerowa), filmowa, programistyczna; zapisana i udostępniana jako demonstracja możliwości twórców (często w celach promocyjnych
5.Windows 10Pro - 1 099,00 zł
Windows 10Home - 629,99 zł
6.
7.- Adware - Ad-Awar Free Antivirus+ ,UTorrent
- BOX - Windows 8, Windows 10
- Freeware - Adobe Reader, Mozilla Firefox
- GNU GPL (GNU General Public License) - Linux, OpenOffice
- GNU LGPL (GNU Lesser General Public License) - Chromium , GIMP
!- Licencja Artystyczna (Twórcza, Artistic License) -
- MOLP - Windows 95
- OEM (Original Equipment Manufacturer) - podzespoły komputerowe, takie jak karty graficzne i płyty główne oraz system operacyjny
- Shareware - Recover My Files 4.5 , Total Commander 7.55
- Trial - Ashampoo Photo Commander, G DATA AntiVirus 2009
- Beerware - Xecutor, Rainbow Folders
- Donationware - Adblock, Mac OS X
- Demo - KoolMoves 6.2.0, Moho 5.1.1
- Pelna wersja - OpenOffice, davinci resolve
!- Licencja jednostanowiskowa -
- Licencja grupowa - Windows, Microsoft Office
- Abandonware - Ultima 2, The Secret of Monkey Island
8.Rodzaj oprogramowania komputerowego, w którym kod źródłowy jest wydawany na podstawie licencji, na mocy której właściciel praw autorskich przyznaje użytkownikom prawa do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania w ramach licencji wolnego oprogramowania.
Do tkich aplikacji należą np. Ubuntu od Canonical Ltd, Adobe oferuje Flex, Apple oferuje darmowy system operacyjny Darwin
9.własnościowe, prawnie zastrzeżone (ang. proprietary software) – oprogramowanie objęte restrykcjami dotyczącymi używania, kopiowania lub modyfikacji, rozpowszechniane zwykle w postaci binarnej, bez kodu źródłowego. Pojęcie przeciwstawne oprogramowaniu Open Source lub wolnemu oprogramowaniu.
Np. Windows XP może być zainstalowany tylko na jednym komputerze, Większość aplikacji firmy Adobe ograniczona jest do jednego użytkownika, który może jednak zainstalować je na dwóch urządzeniach.
10.Rozróżniamy następujące rodzaje licencji: licencje niewyłączne, w których udzielający licencji może zezwolić na korzystanie z utworu wielu osobom równocześnie, które nie muszą mieć formy pisemnej, licencje wyłączne (rzadkość w przypadku aplikacji komputerowych), spotykane głównie w przypadku znacznych kontraktów np. na wykonanie systemów bankowych itp., w tym przypadku zwykle umowa licencyjna wynika z umowy o dzieło, na podstawie której firma wykonująca oprogramowanie wykonuje zamówioną aplikację, umowa taka wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności, sublicencja, w której licencjobiorca może udzielić dalszej licencji, pod warunkiem wszakże takiego upoważnienia w jego umowie licencyjnej. Użytkownicy komputerów najczęściej mogą spotykać się z licencją w odniesieniu do tzw. licencji użytkownika (EULA), które są używane przez producentów oprogramowania do wiązania użytkowników dodatkowymi ograniczeniami. Licencje na oprogramowanie są najczęściej bardzo restrykcyjne i większość użytkowników nie czyta ich w całości. Większość takich licencji ogranicza liczbę komputerów, na których można zainstalować oprogramowanie, liczbę użytkowników którzy mogą go używać i wprowadzają wiele innych ograniczeń, które nie są bezpośrednio związane z technologią.
11.Ubuntu – FreeWare
Adobe Photoshop – Hardware
Gimp – FreeWare
OpenOffice 2013- FreeWare
WinRar – FreeWare
World of Tanks – FreeWare
12.Microsoft Office - Trio Office
WinRar - 7zip
Adobe Photoshop - Gimp
Adobe Premiere - davinci resolve
Nero Burning ROM - PowerISO 0.5
Dodaj komentarz